Žiarivo čistý riad umytý ručne

Ľudia v dnešnej dobe považujú umývanie riadu ručne za namáhavé. Práve preto sa už umývačky riadu stali štandardnou výbavou takmer každej kuchyne. Sú ideálnym pomocníkom pre domácnosť a uľahčujú každodenný život. Pre nízku spotrebu vody a energie je umývanie v umývačke dnes ešte úspornejšie a šetrnejšie k životnému prostrediu ako ručné umývanie riadu.

Ale nie všetko sa dá a malo by sa čistiť v umývačke riadu. Poháre na víno s dlhou stopkou alebo určité materiály, ako napríklad drevo určite nepatria do umývačky riadu.

Ako teda postupovať čo najsprávnejšie? Vytvorili sme pre vás niekoľko tipov a trikov.

6 zlatých pravidiel na umývanie riadu ručne

Zlikvidujte zvyšky


Či už používate umývačku riadu alebo umývate riad ručne, najprv by ste mali zlikvidovať hrubý odpad z potravín. 

Zvyšky môžu upchať odtok v umývadle ako aj v umývačke riadu. Odstránenie zvyškov jedla je obzvlášť jednoduché, ak zabudujete systém odpadu priamo pod umývadlo. BLANCO myslí na riešenie odpadu v každej kuchyni:

Blanco koše

  1. Pre zásuvky a výsuvné priečelie sú vhodné napríklad odpadové systémy BLANCO SELECT a BLANCO FLEXON s kombinovanou organizačnou zásuvkou.
  2. Pre krídlové dvere sú ideálne BLANCO BOTTOM PRO a BLANCO SINGOLO, ktoré inštalujete v spodnej časti spodnej skrinky a vytiahnete s koľajničkami.
  3. Obzvlášť vhodný na likvidáciu kompostu a organického odpadu je vstavaná nádoba na odpad BLANCO SOLON, ktorú jednoducho zabudujete do pracovnej dosky.
  4. Riady nechajte odmočiť

Pripečené a zaschnuté potraviny sa dajú ľahšie odstrániť, ak sú riady vopred namočené. Vyhnete sa tým zoškrabávaniu nečistôt, ktoré môžu spôsobiť poškriabanie alebo poškodenie povrchu, napríklad pri teflónových panviciach. Odolné zvyšky sa odstránia najjemnejšie drevenou stierkou.

Namáčanie

Zoradiť riady


Sklo a porcelán by mali byť ako prvé, potom poháre, taniere a príbory. Hrnce a panvice umývame nakoniec, najmä ak majú spálené zvyšky. V prípade potreby pred opláchnutím namočte silne znečistené riady.

Neumývajte pod tečúcou vodou


Ak pustíte vodu pri oplachovaní, zbytočne s ňou plytváte. Vhodnejšie je nazbierať riad nevhodný do umývačky a následne vyčistiť v napustenom umývadle. Vodu stačí napustiť do polovice drezu. Čím je voda teplejšia, tým ľahšie sa odstraňujú tuky.

Stačí pridať len niekoľko kvapiek umývacieho prostriedku. Takto šetríte životné prostredie a vyhnete sa zbytočnému peneniu. Pena spôsobuje pri sušení na riade fľaky.

Dávkovače saponátu BLANCO pomáhajú dávkovať prostriedok na riad a vyzerá to oveľa elegantnejšie ako plastová fľaša s čistiacim prostriedkom :)

Nechajte usušiť riad voľne


Textilné utierky musíte prať. Ušetríte si preto čas, ďalšiu vodu i energie tým, že necháte uschnúť riad voľne na vzduchu.

Praktické je chytré umývadlové príslušenstvo od firmy BLANCO. Jednoducho umiestnite stojan na riady na dno drezu alebo si rozšírte odkvapkávaciu plochu vašeho drezu s prídavnou odkvapkávacou plochou.

Kôš na riad

Zaistite hygienu v dreze


Vlhké špongie a handry sú perfektným základom pre baktérie a plesne. Aby ste tomu zabránili, nechajte handričku či špongiu po umytí úplne osušiť. Handričky na umývanie pravidelne perte pri teplote minimálne 60 stupňov, aby žiadne prítomné baktérie nemali šancu. Po umývaní riadov vypláchnite znečistenú vodu z vášho drezu. Na záver drez umyte a vytrite dosucha. Najlepšie je použiť handričku z mikrovlákna.

Tipy na čistenie pre špeciálne prípady


Ostré nože

Ostré kuchynské nože sa nikdy nesmú umývať v umývačke riadu. Drevené rukoväte a ostrá čepeľ by mohli byť poškodené vysokými teplotami a vysokými dávkami čistiacich prostriedkov. Je lepšie čistiť nože čistiacim prostriedkom a teplou vodou . Stačí jednoducho utrieť nože handričkou a krátko opláchnite čistou vodou.

Poháre na víno a šampanské

Poháre s dlhou stopkou sa často nezmestia do umývačky. Je lepšie umývať kvalitné poháre na víno ručne: sklo ponorte do vlažnej vody s trochou umývacieho prostriedku. Stopy od rúžu je možné rýchlo odstrániť handričkou. Potom by ste mali opláchnuť poháre čistou vodou. Ak chcete, aby poháre boli dokonale lesklé, môžete ich vyleštiť ešte handričkou.

Drevené krájacie dosky

Krájacie dosky z dreva, ale aj drevené lyžice alebo valček na cesto by sa mali vždy čistiť horúcou jarovou vodou. Ako prírodný variant môžete tiež použiť hrubú morskú soľ a trochu šťavy z citróna. Je dôležité, aby sa dosky na krájanie vždy dobre vysušili. Drevo je vhodné z času na čas ošetriť potravinárskym olejom. 

Drevené krájacie dosky

Teflonové panvice

Teflonové panvice sa zvyčajne ľahko čistia malým množstvom vody a niekoľkými kvapkami čistiaceho prostriedku. Niekedy sa však stane, že tuky prihoria. Za žiadnych okolností nesmiete používať škrabku. Namiesto toho dajte na panvicu prostriedok na umývanie riadu alebo jedlú sódu a zmes priveďte do varu. Ďalšou možnosťou je zahriať soľ na panvici, až kým nezhnedne. Potom všetko utrite handričkou.

Umývanie riadov ručne už nemusí byť pre Vás náročná a zdĺhavá práca, ale len príjemná súčasť vášho každodenného života. Objavte čaro svojho drezu s BLANCO.

Záleží nám na vás
Rozumieme svojim zákazníkom a ich potrebám.
Príprava otvorov
Ponúkame vám riešenie vyhotovenia dier do drezov bez poplatku navyše.